Schody dywanowe – nowoczesne rozwiązanie do domu i firmy
Schody dywanowe to absolutny hit ostatnich lat. Ich konstrukcja nie posiada żadnych widocznych mocowań i wije się w powietrzu niczym drewniany dywan. Mogą występować jako schody samonośne, ale czasami kładzie się je także na żelbetowy podkład. Czym jeszcze wyróżniają się schody dywanowe i co sprawia, że są tak chętnie wybierane do domów i firm? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze, w jakich aranżacjach się sprawdzą i jak dobrać do nich balustradę? Podpowiadamy.
Czym wyróżniają się drewniane schody dywanowe?
Schody dywanowe to drewniana konstrukcja, która swą nazwę zawdzięcza, nie jak myślą niektórzy pokryciu wykładziną dywanową, lecz płynnemu przechodzeniu stopni w podstopnie, co sprawia, że wyglądają one jak drewniany dywan z charakterystycznym widzianym z boku zygzakiem. Sprawiają wrażenie bardzo solidnych, ponieważ zarówno ich stopnie, jak i podstopnie są z reguły grubsze niż w innych typach schodów. Są one też równej grubości i szerokości. Nie posiadają wystających nosków, co trzeba uwzględnić przy projekcie, aby stopnie były na tyle głębokie, żeby stopa ludzka swobodnie się na nich mieściła. Konstrukcję dywanową samonośną montuje się do podłogi, stropu i ewentualnie ściany, ale wszelkie mocowania pozostają ukryte. Elementem dodatkowo stabilizującym konstrukcję jest balustrada. Schody dywanowe powinny być wykonywane tylko z najlepszych gatunków twardego drewna, np. dębowego. Jeśli w domu jest już żelbetowa konstrukcja schodów, można położyć na niej drewniany dywan. W ten sposób powstaną schody dywanowe na betonie.
Gdzie schody dywanowe sprawdzą się najlepiej?
Schody dywanowe idealnie pasują do nowoczesnych budynków i sprawdzą się zarówno w domu, jak i w firmie. Można je aranżować w klatkach schodowych, a także w otwartych przestrzeniach salonu połączonego z kuchnią i holem. W zależności od możliwości architektonicznych powstają jako schody jedno lub dwubiegowe ze spocznikiem. Mogą też przybrać formę schodów zabiegowych, gdzie na zakręcie stopnie mają specyficzny kształt trójkątów lub trapezów. Mitem jest twierdzenie, że schody dywanowe wymagają dużej przestrzeni i nie da się ich postawić na małej powierzchni. Wszystko zależy od doświadczenia i kreatywności projektanta. Czasem stosowane są iście niestandardowe rozwiązania, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają wizerunek schodów. Przykładem może być podwieszenie schodów dywanowych na hartowanym szkle. Schody dywanowe doskonale odnajdą się w nowoczesnych minimalistycznych domach i biurach. Pasują jednak również do wnętrz urządzonych w różnych stylach, ponieważ ostateczny charakter nadaje im odpowiednie wykończenie, kolorystyka i zamontowana balustrada.
Jaką balustradę wybrać do schodów dywanowych?
Mimo że czasem widuje się schody dywanowe bez balustrady, jest to rozwiązanie bardzo niebezpieczne, nawet jeśli w domu są tylko młode i sprawne osoby dorosłe. Każdemu bowiem może zdarzyć się potknięcie, czy utrata równowagi i nieszczęście gotowe. Balustrada jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom schodów, a jeśli się ją właściwie dobierze może być prawdziwą ozdobą i z pewnością nie zakłóci estetyki schodów dywanowych. Najlepszym wyborem do nowoczesnych wnętrz będzie balustrada szklana, która nie zabierze wizualnie przestrzeni, nie ograniczy przepływu światła i znakomicie wyeksponuje piękno drewnianych schodów dywanowych. Balustrady mogą być mocowane na różne sposoby, które zawsze ustala się indywidualnie z inwestorem. Mogą mieć drewniane lub metalowe poręcze lub nie mieć ich wcale. Czasem aby nie wprowadzać do przestrzeni chaosu we wnętrzach minimalistycznych rezygnuje się z poręczny, ponieważ każda szklana balustrada posiada wyszlifowane brzegi, całkowicie bezpieczne dla użytkowników. Jeśli schody dywanowe wybiera się do bardziej klasycznych wnętrz można zamontować do nich balustradę drewnianą lub drewniano-metalową z ozdobnymi metalowymi wstawkami.
Na co zwrócić szczególną uwagę zamawiając schody dywanowe?
Przy wyborze schodów dywanowych warto zwrócić uwagę na to, z jakiego gatunku drewna będą wykonane, a jeśli ma to być dywanowa konstrukcja kładziona na beton, ważny jest też sposób montażu. Schody dywanowe powinny być montowane i klejone na szerokości w warunkach warsztatowych i przywożone na miejsce gotowe, a nie klejone z pojedynczych modułów w miejscu przeznaczenia. Takie schody szybko zaczną skrzypieć i okażą się nietrwałe, ponieważ drewno jako materiał higroskopijny cały czas pracuje. Przy zamawianiu schodów dywanowych na beton ważne jest też, aby przygotowana wcześniej konstrukcja żelbetowa była odpowiednio wykonana. Pierwszy i ostatni stopień powinny mieć inną wysokość niż pozostałe. Zakładając, że betonowe stopnie będą obłożone drewnem, pierwszy z nich powinien być niższy o wysokość tego obłożenia, a ostatni o tyle wyższy.

Gdzie najlepiej zamawiać schody dywanowe?
Każdy, kto chce się cieszyć trwałymi i solidnymi schodami przez długie lata, powinien szczególną uwagę zwrócić na to, gdzie zamawia schody i montaż. Najlepiej wybierać sprawdzonych producentów schodów z długoletnim doświadczeniem, który zapewniają również dokładne pomiary, wykonanie indywidualnego projektu i montaż. Dobrze też, aby producent schodów był jednocześnie producentem balustrad. Wtedy zyskuje się pewność, że będą one odpowiednio dobrane. Często też zamówienie łącznie schodów i balustrady ogranicza koszty. Kiedy znajdzie się takiego producenta, warto dokładnie zapoznać się z jego ofertą i dotychczasowymi realizacjami. Tylko takie podejście daje pewność, że zyskamy solidnie wykonane schody, które będą cieszyć także następne pokolenia. Przykładem producenta schodów i balustrad, który od wielu lat przykłada wielką uwagę do każdej realizacji na terenie Polski jest helta.pl, na co dowody można znaleźć w postaci wielu udokumentowanych realizacji. Warto się z nimi zapoznać.
Schody dywanowe wykonane z twardego drewna przez doświadczonych fachowców to dobra inwestycja na długie lata. Znakomicie komponują się ze współczesnymi wnętrzami domowymi, jak i firmowymi. Warto zwrócić na nie uwagę, bo urzekają minimalistycznym pięknem.