Balkon francuski

Balkon francuski sposobem na metamorfozę wnętrza i wyglądu zewnętrznego budynku

Balkon francuski w nowoczesnym wydaniu powraca do łask po latach zapomnienia. Tylko w niewielkim stopniu wykorzystywano to rozwiązanie w surrealistycznym budownictwie, aby teraz na nowo docenić jego zalety. Umożliwia szybką metamorfozę samego wnętrza, a także zmienia i unowocześnia wygląd budynku, szczególnie ten w szklanej odsłonie.

Co to jest balkon francuski i dlaczego znów stał się modny?

Portfenetr, czyli balkon w stylu francuskim w przeszłości doceniano w wielkich wnętrzach pałacowych, gdzie nie tylko lepiej doświetlał przestronne komnaty, ale też uatrakcyjniał wygląd zewnętrzny obiektu pałacowego. Obecnie, kiedy stawia się na jasne przestronne wnętrza, zaczęto na nowo doceniać jego zalety. Balkon francuski to duże okno, często aż do podłogi z barierką zewnętrzną zabezpieczającą przed upadkiem. Zastępuje tradycyjny balkon wszędzie tam, gdzie projektanci nie przewidzieli dodatkowej powierzchni balkonowej poza murami budynku. Dzięki niemu okno może być dużych rozmiarów, co skutkuje lepszym doświetleniem i rozjaśnieniem wnętrza, a także powiększeniem widoku za oknem. Nowoczesny balkon francuski wykonuje się najczęściej ze szkła. Jego minimalistyczny wygląd nie narusza stylistyki budynku i jest neutralny w odbiorze. Jeśli jednak właściciel chce mu nadać określony charakter, może dobrać takie wykończenie, że które będzie go wyróżniać.

Z jakiego szkła powstaje balkon francuski szklany?

Portfenetr szklany produkuje się z bezpiecznego laminowanego szkła uprzednio hartowanego. Jest ono znacznie twardsze i grubsze od szkła zwykłego. Swoją twardość zawdzięcza procesowi hartowania, grubość natomiast zyskuje poprzez laminowanie. Balkon francuski szklany powstaje najczęściej z laminowanego szkła składającego się w dwóch szklanych tafli, między którymi znajdują się dwie warstwy folii, która może być transparentna jak samo szkło, dzięki czemu staje się niewidoczna. Można też zastosować folię kolorową, co zmieni barwę całej szklanej barierki. Laminowane szkło trudno jest rozbić, a jeśli już by do tego doszło, obecność folii nie pozwoli mu się rozsypać, lecz utrzyma je w pierwotnym stanie. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania takiego balkonu, każdy szanowany producent przeprowadza odpowiednie testy, którym poddawany jest balkon francuski szklany. Dzięki temu sam producent zyskuje pewność, że oferuje bezpieczny produkt i może udzielić na niego gwarancji. W takich testach sprawdza się wytrzymałość produktu, uwzględniając różnorodne obciążenia wynikające z naporu wiatru, ścian, czy nacisku na górną krawędź szkła. Tego rodzaju specjalistyczne badania pozwalają dobrać odpowiednie profile i wkręty montażowe, aby zapewnić jak najlepszy poziom bezpieczeństwa.

Gdzie i dlaczego warto zamontować balkon francuski?

Balkon typu francuskiego warto instalować przy głębokich i słabo doświetlonych dziennym światłem pomieszczeniach zarówno w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach czy blokach. Można go montować na wysokości do 25 metrów od gruntu, na którym stoi dom. Warto się na niego zdecydować także wtedy, gdy chce się radykalnie odmienić wygląd wnętrza lub budynku. Portfenetry szklane mogą się od siebie znacznie różnić, dzięki różnym sposobom mocowania i wykończenia. W celu lepszego doświetlenia wnętrza często wybiera się te wyprodukowane z przezroczystego szkła, ale jeśli komuś bardziej zależy na oryginalności niż wpuszczeniu większej ilości światła, może wybrać balkon francuski czarny lub w jakimkolwiek innym kolorze, który będzie dobrze komponował się z elewacją budynku. W ostatnich latach duże zainteresowanie budzi balkon francuski antracyt, który świetnie współgra z dachem, czy elementami elewacji w tym samym odcieniu. Kolorowy portfenetr szklany może być wykonany z barwionego szkła lub z przezroczystego i zostać jedynie osadzony w barwnych profilach dopasowanych do stolarki okiennej. Może mieć poręcz, ale nie jest ona wymagana, ponieważ brzegi szkła są znakomicie oszlifowane. Dla wytworzenia odpowiedniego klimatu można w barierce zainstalować oświetlenie, ozdobić ją roślinnością. Takie aranżacje z pewnością odmienią wygląd nie tylko samego wnętrza, ale i całego budynku.

Nowoczesny balkon francuski jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają tradycyjnego balkonu, a małe okna nie wpuszczają wystarczającej ilości światła. Powiększenie wysokości okna i zainstalowanie szklanej barierki może nadać wnętrzu przestronności i nowoczesności, a sam budynek w zależności od zastosowanych wykończeń i dekoracji zyska również nowy wygląd. W wersji transparentnej bez ozdób natomiast balkon francuski szklany nie będzie z zewnątrz rzucał się w oczy i dobrze skomponuje się z każdym stylem.