Schody

Aranżacja ściany przy schodach

Minęły już czasy, kiedy schody służyły tylko do przemieszczania się między poziomami budynku. We współczesnych domach są często ważnym elementem wystroju wnętrza. Dlatego też warto zastanowić się nad ich aranżacją w równym stopniu, jak nad doborem mebli czy dekoracji. Należy przy tym pamiętać, że przylegająca do schodów ściana jest często częścią ich konstrukcji i również wymaga zagospodarowania, jeśli chcemy uzyskać spójne wnętrze, przy czym jej aranżacja może okazać się jednym z łatwiejszych sposobów na nadanie schodom charakteru.

ściana przy schodach

Jak zaaranżować ścianę przy schodach?

Najprostszym sposobem na stylizację ściany przy schodach jest na pewno mini galeria z ulubionymi zdjęciami czy obrazkami w ramkach. Decydując się umieścić w naszym domu taką galerię, mamy niezliczone możliwości jej personalizacji. Możemy zawiesić na ścianie osobiste fotografie, inspirujące napisy, zdjęcia, które dobrze się nam kojarzą, rysunki dzieci, czy też namalowane przez siebie lub profesjonalnych artystów obrazy. Na rynku jest obecnie ogromny wybór ramek w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach, co pozwala na uzyskanie naprawdę ciekawych efektów.

Podczas kiedy jednakowe ramki mogłyby być najbezpieczniejszą opcją aranżacyjną, stosowanie ich nie jest regułą. Galeria najlepiej będzie wyglądać, kiedy dodamy do niej trochę różnorodności, np. dokładając kilka ramek pasujących kolorem do drewnianych schodów lub balustrady, podczas kiedy inne pozostaną neutralne – białe lub czarne. We wnętrzach w stylu glamour świetnie sprawdzą się kolory złote lub srebrne. Do rustykalnych bardziej pasować będą białe lub w kolorze naturalnego drewna.

Natomiast w przestrzeniach industrialnych idealne mogą być czarne lub szare, czy imitujące metal. Wszystko zależy od wyobraźni i fantazji. Projektując taką galerię, warto przemyśleć położenie wszystkich elementów, rozmieszczając je wcześniej na przykład na podłodze.

Pamiętać należy, że umieszczając galerię przy schodach, najlepiej będzie zawiesić zdjęcia w odpowiednich odstępach od siebie, kierując się ku górze schodów. Galeria nie jest jednak jedynym sposobem na dobrze wyglądającą ścianę przy schodach.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być niebanalna tapeta lub lamele, które można idealnie dopasować kolorem do drewnianych schodów, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądać na spójne i idealnie wykończone.

Jak wykorzystać przestrzeń pod schodami?

W zależności od tego, z jakim typem schodów mamy do czynienia, istnieje wiele możliwości na wykorzystanie wolnej przestrzeni pod schodami. Schody dywanowe na przykład dają nam idealną możliwość na zabudowanie przestrzeni pod nimi, tworząc szafki lub półki, które pozwolą na zmaksymalizowanie przestrzeni do przechowywania, co sprawdzi się idealnie w mniejszych domach. Jest to również kolejny doskonały sposób na wprowadzenie spójnych elementów do wnętrza, ponieważ z łatwością można dopasować kolor półek lub fronty szafek do drewnianych schodów, co da elegancki i profesjonalny efekt.

Schody półkowe lub schody ażurowe dają również szerokie pole do popisu, jeśli chodzi aranżację. Przestrzeń pod nimi to idealne miejsce na urządzenie kącika do czytania, czy do pracy. Wygodny fotel i dobra lampa z pewnością wykreuje odpowiednią atmosferę do zniknięcia pod ciepłym kocem, między stronami ulubionych książek. Umieszczone tam biurko pozwoli na stworzenie zacisznego miejsca sprzyjającego skupieniu i owocnej pracy.

Kolejnym dobrym pomysłem może być urządzenie pod schodami przestrzeni do zabawy dla dzieci lub zwierzaków. Jak wiadomo dzieci uwielbiają małe zakątki, w których mogą mieć swój własny maleńki świat. Wypełnienie takiej przestrzeni miękkimi poduszkami i ulubionymi zabawkami z pewnością przyniesie im wiele radości, a warstwa farby tablicowej na ścianie umożliwi im uwolnienie wyobraźni.

Pod schodami łatwo też jest zmieścić posłanie dla zwierzaka oraz inne potrzebne mu rzeczy, jak na przykład drapak dla kota. Nasze pupile często szukają w domu miejsca, gdzie mogą mieć coś nad głową. Czują się wtedy bezpieczniej. Z tego względu, jeśli posiadamy w domu zwierzęta, warto się nad tym zastanowić podczas urządzania wnętrza, a w szczególności właśnie przestrzeni pod schodami.

Schody drewniane

Jak urządzić klatkę schodową?

Nie zawsze jednak zdarza się mieć w domu schody będące integralną częścią pomieszczenia. Często są one zamknięte w klatce schodowej, o której można łatwo zapomnieć podczas urządzania domu. Nie znaczy to jednak, że musi być ona pusta, spełniając funkcję tylko i wyłącznie pomieszczenia przechodniego. W klatce, gdzie schody są z obu stron obudowane ścianą, jedną z dekoracji mogą być one same. Drewniane stopnie dodadzą ciepła, a ozdobą ściany może okazać się odpowiednio dobrana poręcz, której materiał można wybrać zgodnie ze stylem pasującym do reszty domu.

Klatki schodowe często mogą być ciemnymi pomieszczeniami, zatem warto pomyśleć o oświetleniu stopni schodów. Również dobór jasnych i ciepłych kolorów ścian pomoże je rozjaśnić i optycznie powiększyć. W przypadku, kiedy mamy do zagospodarowania balustrady wewnętrzne oraz schody ze spocznikiem, jeśli tylko pozwala nam na to przestrzeń, dobrym pomysłem jest stworzenie na przykład półek na książki lub zabudowy do przechowywania. Jest to z pewnością pomocne dla osób, które dążą do minimalistycznej przestrzeni i niekoniecznie chcą przechowywać różne sprzęty domowe w widocznych miejscach. Na ścianach klatki schodowej z pewnością dobrze prezentować się będą różne wiszące dekoracje, jak np. wyżej wspomniana już galeria zdjęć lub też tapeta o ciekawym wzorze, czy kolorze.

Jak widać nie ma jednolitej recepty na aranżację schodów. Wszystko zależy od ich układu, typu, rozmieszczenia w domu, jak również, a może przede wszystkim, od osobistego stylu, potrzeb i fantazji. Od tego, jakie decyzje podejmiemy zależy to, jaki efekt uzyskamy i jaki charakter będzie miało nasze wnętrze. Możliwości jest wiele. Dlatego też każdy projekt należy zacząć od dobrego przemyślenia dostępnych opcji, aktualnego zapotrzebowania, jak i przewidywanej funkcjonalności w przyszłości.