Drewno – popularny materiał budowlany i wykończeniowy o ogromnym zastosowaniu

Posted on 13/06/2017 11:27am

Drewno jest naprawdę wdzięcznym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Po czasie zapomnienia przeżywa drugą młodość. Coraz częściej zobaczyć można zrobione z drewna wykończenia w naszych domach, używane jest coraz częściej do budowy tarasów, stosowane jest także do wykończenia elewacji budynku.

Taras drewniany
Author: Plastivan
Source: Plastivan
Tarasy drewniane wykonujemy coraz częściej. Jednak zanim zdecydujemy się na budowę drewnianego tarasu trzeba zastanowić się, z jakiego drewna najrozsądniej go zrobić. Taras drewniany można bowiem zbudować z drewna pozyskane z drzew krajowych, jak i egzotycznych. Jeśli zależy nam na tym, aby taras drewniany był wyjątkowo trwały i wyjątkowo odporny na niesprzyjające warunki pogodowe do jego budowy trzeba zastosować gatunki drewna, które rewelacyjnie je tolerują - klik!.

Wśród dostępnych na rynku desek wyprodukowanych z drzew , które rosną w naszym kraju do budowy tarasu z drewna najlepsze okazują się być deski modrzewiowe i dębowe. A z desek z wykonanych z drzew gatunków egzotycznych warte polecenia są te wykonane z lapacho czy badi. Rzecz jasna wykonany taras dobrze jest zabezpieczyć, malując go doskonałym preparatem , który przeznaczony jest do impregnacji.

Wyraźnie częściej można też natknąć się na domy, których części znajdujące się na zewnątrz zostały wykonane z drewna. Stawiając na zrobienie z drewna elewacji domu, możemy wybrać deski wykonane z rodzimych gatunków drzew (sosna, modrzew, świerk), ale też z drzew, które w Polsce nie są spotykane (lapacho, merbau, garapa). Koszt zewnętrznej części domu wykonanej z drewna egzotycznego będzie wyższy niż sytuacji wykorzystania drewna z gatunków drzew rosnących w Polsce - klik!.

Na ogół deska elewacyjna umieszczana jest na ścianie budynku poziomo. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć ją również w skosie bądź w pionie. Zanim deska elewacyjna zostanie przymocowana do ściany budynku konieczne jest zrobienie specjalnego rusztu. Najczęściej do zrobienia tego rusztu stosuje się elementy zrobione z drewna.

Wybierając deski, zwracać uwagę trzeba nie tylko na gatunek drewna. Trzeba zdecydować się także, czy wolimy deski, które należy przed zamontowaniem zaimpregnować, czy raczej wolimy te, które zostały zaimpregnowane fabrycznie. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszy rodzaj desek, to po kilkuletnim użytkowaniu zabieg pokrywania desek impregnatem powinno się powtórzyć.