Czemu drewno jest tak chętnie stosowanym materiałem wykończeniowym, jak powinno się go odpowiednio zabezpieczać.

Posted on 13/06/2017 11:27am

Drewno jest materiałem, który od bardzo dawna znajduje zastosowanie w urządzaniu wnętrz i budownictwie. Stosowane jest zarówno jako zewnętrzne konstrukcje, wystawione na atmosferyczne czynniki, jak również bardzo często w środku obiektów i budynków.

Jest surowcem łatwym w obrabianiu, bardzo trwałym i wytrzymałym, a równocześnie po prostu ładnym. Elementy drewniane nawet po nałożeniu farby zachowują ciekawy wygląd i charakter, z tego też powodu bardzo często służą jako elementy dekoracyjne i ozdobne. Dobrze przygotowane drewniane elementy mogą służyć przez wiele długich lat, lecz konserwacja ta powinna być odpowiednio wykonana. Jeśli dany element używany jest wewnątrz i nie styka się z wilgocią, to w zupełności wystarczy, jeśli będzie on pomalowany na jakiś kolor. Jednak drewno bardzo często używane jest również na zewnątrz, gdzie musi radzić sobie z deszczem, śniegiem, słońcem i innymi czynnikami, które mogą szybko spowodować jego zniszczenie.

Deski tarasowe
Author: MISSION Public Relations
Source: MISSION Public Relations
Każdy niechroniony element drewniany po kilku latach na zewnątrz będzie się nadawał do wyrzucenia. Jeśli jednak zabezpieczy się go odpowiednio, to bez żadnego problemu powinien wytrzymać wiele lat użytkowania. Na przykład często z drewnianych desek wykonuje się balustrady, elewacje czy tarasy. Przed montażem w docelowym miejscu deski elewacyjne trzeba na początku właściwie zaimpregnować, a później pomalować jakąś chroniącą farbą. Do impregnacji zalecane są specjalne preparaty, jakie przede wszystkim będą wypierać wodę z wnętrza, ale też zabezpieczają przed jej ponownym dostaniem się.

Dzięki temu taras drewniany nawet w czasie deszczów będzie się miał odpowiednio, i największe nawet opady mu nie zaszkodzą. Z kolei zewnętrzna warstwa lakieru chronić będzie przed mechanicznymi uszkodzeniami, jakie w czasie użytkowania na co dzień mogą się przydarzyć. Decydując się na drewniane wykończenie domu czy też użycie tego materiału w jakiś konstrukcjach pamiętać należy o tym, że co kilka lat deski elewacyjne i pozostałe elementy z niego zrobione trzeba będzie ponownie zabezpieczyć i pomalować.